O nakladatelství Egmont

Egmont byl původně českou pobočkou stejnojmenného dánského nakladatelství a vydavatelství, které se po pádu železné opony v roce 1989 rozhodlo rozšířit své aktivity i na střední a východní Evropu. V České republice a na Slovensku působí už od roku 1990 a právě zásluhou Egmontu byly našim dětem představeny postavičky, které znal celý svět a které si děti rychle zamilovaly. V prvních letech Egmont vydával hlavně klasické pohádky z dílny Walta Disneyho. Poté následovaly i knihy s jinými postavami známými z televizních seriálů či slavných filmů a také populárně naučné tituly pro mládež. K vůbec nejúspěšnějším knihám v celé historii nakladatelství Egmont patřily tituly z edic Příručky mladých svišťů, Pokémon, Správná pětka, Děsivé dějiny, Star Wars, W.I.T.C.H. či Tomáš a jeho přátelé. Egmont českým čtenářům představil i bestseller posledních let, ságu Stmívání.

V roce 2016 se česká a slovenská knižní část stala součástí nakladatelského domu Albatros Media. V současné době nadále vydává licenční tituly Disney, Marvel, Peppa Pig, Tlapková patrola, My Little Pony, Lokomotiva Tomáš, Jak vycvičit draky, Kouzelná Beruška a Černý Kocour, Auta nebo Asterix. Pro mládež a dospělé čtenáře vycházejí romány na motivy vesmírné ságy Star Wars, romantické fantasy série Měsíční kroniky a Renegáti od americké autorky Marissy Meyerové nebo dobrodružné série Hraničářův učeň a Bratrstvo od australského autora Johna Flanagana. V portfoliu nechybí ani komiksové a manga tituly.

Zajímavosti

  • Historie vydavatelství sahá až do předminulého století. Firmu založil v roce 1878 v Dánsku Egmont Harald Petersen jako tiskárnu.
  • Významným mezníkem pro dánský Egmont byly roky 1948–1949, kdy se tehdejšímu šéfredaktorovi Danovi Folkemu podařilo přivézt z USA kontrakty na časopisy Reader’s Digest a Kačer Donald pro celou Skandinávii.
  • Vůbec prvním časopiseckým titulem Egmontu v Československu byl Mickey Mouse, který vyšel v českém a slovenském vydání na podzim v roce 1990. Kvůli vysokému nákladu se musel tisknout ve dvou tiskárnách najednou.
  • Úplně první knížkou vydanou Egmontem v Československu byl v roce 1991 titul Walt Disney Veselé Vánoce se Santa Clausem a sobím spřežením na obálce. I tato knížka vyšla zároveň v českém i slovenském vydání.
  • K vůbec nejoblíbenějším titulům Egmontu patřily v 90. letech Příručky mladých svišťů, které svým názvem navazovaly na animovaný televizní seriál společnosti Disney o strýčku Skrblíkovi a jeho třech synovcích.

Redakce

Stanislav Kadlec
šéfredaktor

V Egmontu pracuje už od roku 1993, s krátkou přestávkou v letech 1997–1999. Nejprve pracoval jako marketingový manažer, později jako redaktor sportovních časopisů a od roku 2001 je šéfredaktorem. Organizačně se podílí na akvizicích nových licenčních titulů, které vydává Egmont. Redakčně pečuje o komiksová alba Asterixových dobrodružství, stará i nová, tituly dobrodružné fantasy pro middle grade, k nimž patří například úspěšné série Hraničářův učeň a Bratrstvo od australského autora Johna Flanagana, a science fiction, hlavně romány na motivy filmové ságy Star Wars, které je dlouhá léta velkým fanouškem.

Eva Zvárová
literární redaktorka

Připravovala v Egmontu časopisy od roku 1995 a pod křídly Albatros Media se zabydlela v knížkách pro nejmenší a spíše holčičky. Patří k ní prasátko Peppa, Medvídek Pú, Disney princezny, Máša a medvěd nebo třeba Ledové království a Ledové království II.

Lucie Kučová
literární redaktorka

Je už 15 let věrná klučičímu světu mašinek a aut nejen v podobě Tomáše a Buráka s Bleskem, ale prokládá ho (Super)komiksy od Donalda přes Thorgala po mangu a občas si odběhne k young adult literatuře nebo k vaření s Bingem a Beruškou. Do jejího portfolia spadají Auta, Lokomotiva Tomáš, disneyovské klasické komiksy se strýčkem Skrblíkem a kačery, Kouzelná Beruška a Černý Kocour, Bing, My Little Pony, série Měsíční kroniky nebo Thorgal a mangy To bylo tvé jméno a Solanin.

Honza Jaroš
literární redaktor

V Egmontu od roku 2008 dlouhá léta coby šéfredaktor připravoval prestižní časopis Pro Football. Od roku 2016 má na starosti hrdiny ze světa knih a komiksů značky Marvel,  Škyťáka a jeho dračí kamarády z knih k filmům Jak vycvičit draka, publikace o populárních počítačových hrách Roblox, Fortnite, Minecraft nebo Among Us a také tituly k filmům Jurský svět. A vedle toho k vydání pravidelně každý rok na podzim chystá také knížky o fotbalových či hokejových hvězdách.

Tereza Nováková Tomášková
literární redaktorka

Připravuje hlavně tituly pro předškolní děti, jako jsou sbírky pohádek o Mickeym a jeho přátelích, ale i dalších známých animovaných hrdinech z dílny Walta Disneyho – ať už jde o postavy na motivy klasických děl, jako Petr Pan nebo 101 dalmatinů, či postavy původní. V redakci se stará o komiksová alba Star Wars a také knihy pro děti s příběhy z tohoto univerza. Kromě toho se věnuje i sériím pro starší čtenáře (Vlak do Zázračných světů, Poník Větrník aj.), sešitům her a aktivit s Tlapkovou patrolou a filmovým příběhům z produkce Disney/Pixar. V Egmontu pracuje od roku 2018.

Součástí našeho týmu jsou i redaktorky knížek ve slovenštině

Stella Jíšová
literární redaktorka slovenských titulů

V Egmontu pracuje 12 let. Začínala s Medvídkem Pú a myšákem Mickeym, ke kterým připravovala i časopisy. Pracuje na sbírkách pohádek o princeznách a dalších hrdinech od Walta  Disneyho. Připravuje tituly pro menší čtenáře jako Tomáš a jeho priatelia, Máša a medveď, Čarovná Lienka a Čierny Kocúr, ale věnuje se i titulům pro starší děti, ke kterým patří Mortina, Hraničiarov učeň, Minecraft anebo příběhy o Štikútovi a jeho kamarádech.

Jana Micenková
literární redaktorka slovenských titulů

Je novou posilou týmu a věnuje se textům pro nejmenší děti jako Bing, Labková patrola, nebo Disney pohádky. Momentálně se zahloubila do komixů o Spider-Manovi a Avengers, a taky postupně připravuje příběhy marvelovských hrdinů pro starší děti. Těší se na další redakční příležitosti, které jí přijdou pod ruku.