Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Naučme děti kódovat: celosvětové CoderDojo odstartovalo v České republice

Naučme děti kódovat: celosvětové CoderDojo odstartovalo v České republice

13. 03. 2017

Praha – Kdo se chce naučit programování, robotiku a ovládání jiných technologií, bude potřebovat hodně peněz? Tak to rozhodně neplatí. V Praze bylo oficiálně představeno celosvětové hnutí bezplatných klubů programování, tzv. CoderDojo. Projekt pro mladé lidi ve věku 7 až 17 let vedené dobrovolníky přivedl do Česka europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Cílem je propojit lidi, kteří už programovat umí, s mladými lidmi, kteří se to teprve naučit chtějí. První hodinu si děti vyzkoušely v prostorách firmy Microsoft.

„Informační technologie mají nezastupitelnou roli v našem pracovním i soukromém životě. Být pouhým uživatelem pomalu přestává stačit. Přitom pro mladou generaci je snadné a dnes i přirozené v této oblasti znalosti a dovednosti získat. Dojo je japonský termín pro výcvikový prostor bojového umění, jehož znalost byla v minulosti nepostradatelná. Líbí se mi toto spojení, protože programování je svým způsobem 'bojovým uměním' současnosti. Proto pro mne dává projekt CoderDojo v České republice velký smysl. Nejde nám o granty, sponzory a velké peníze. Vydáváme se přesně opačnou cestou,“ vysvětluje Luděk Niedermayer.

Podle odhadu Evropské komise bude v roce 2020 chybět v Evropě až 800 tisíc IT profesionálů. „Iniciativa CoderDojo se snaží pozitivně ovlivnit nedostatek IT expertů v Evropě, a to tím že dává všem mladým lidem možnost učit se programovat a poznávat informační technologie! Je skvělé, že se CoderDojo komunita v Evropě stále rozrůstá i díky podpoře Microsoftu a Luďka Niedermayera,“ říká Pete O’Shea CoderDojo manažer pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Česká republika se přidala k 66 zemím světa, kde bezplatné kluby výpočetní techniky fungují.

Zázemí první hodině poskytla firma Microsoft, která s mladými sama dlouhodobě pracuje na rozvíjení digitálních dovedností. Mezi hosty byli i studenti Studentského trenérského centra organizovaného Microsoftem, jedni z prvních dobrovolníků, kteří budou kurzy CoderDojo vést.

„Microsoft podporuje digitální vzdělanost a výuku programování celou řadou aktivit. Naším vlajkovým projektem je Akademie programování, jež seznamuje se základy kódování hravou formou žáky základních a studenty středních škol. Ti se naučí během desetihodinového kurzu např. naprogramovat vlastní počítačovou hru nebo rozhýbat pomocí kódu Lego robota,“ vysvětluje Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. „Microsoft podpoří CoderDojo školením prvních dobrovolníků, kterým zároveň poskytne výukové materiály Akademie programování, Věřím, že se nám společně podaří vychovat další nadějné programátory,“ dodává Lenka Čábelová z Microsoftu.

Po úvodním seznámení s projektem začne cesta k vzniku prvních klubů CoderDojo po celé České republice. Kluby jsou založeny na práci dobrovolníků – tzv. šampionů a mentorů, kteří budou kluby organizovat a děti učit. Své „dojo“ (klub) si může založit prakticky každý. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.coderdojo.com a stát se součástí celosvětové komunity počítačových nadšenců, kteří mezi sebou vzájemně sdílí zkušenosti i výukové materiály. S praktickými informacemi rádi pomohou i čeští koordinátoři.

„Pevně věřím, že se u nás najde mnoho zapálených IT nadšenců i lidí v obcích, městech a školách, kteří si uvědomují, že znalost IT není jen o Facebooku a hraní počítačových her a budou chtít založení klubů podpořit a věnovat mu svůj volný čas a energii k zábavnému a vzájemnému rozvíjení svých znalostí. Díky tomu navíc navážou kontakty s lidmi po celém světě, v čemž jim chceme pomáhat,“ dodal po skončení akce europoslanec Luděk Niedermayer.

O projektu

CoderDojo vzniklo v roce 2011 v Irsku a díky velké poptávce a jednoduchému kontextu s k dnešnímu dni rozšířilo na všechny světové kontinenty, kde nyní existuje přes 1200 klubů. Lekce jsou pro mladé lidi vždy zdarma a fungují na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci, a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti programovat. Program je celosvětově podporovaný mnoha nadnárodními firmami (The O´Sullivan Foundation, Microsoft, Salesforce) a neziskovými organizacemi. Celosvětová setkání účastníků Dojo probíhají například i na půdě Evropského parlamentu. V České republice nad projektem převzal záštitu europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

 

Kontakty

Zodpovědná osoba: Lucie Leišová (mobil: + 420 774 998 590)

Spojte se s námi

Web: www.coderdojo.cz  

Facebook: www.facebook.com/CoderDojoCZ  

Twitter: www.twitter.com/CoderDojoCZ  

Zprávy z redakce

25. 03. 2020

Zemřel komiksový kreslíř a spolutvůrce Asterixe Albert Uderzo

Ve věku 92 let zemřel v úterý 24. března komiksový kreslíř a spolutvůrce Asterixe Albert Uderzo. [více]

09. 04. 2019

Star Wars: Darth Maul – Syn Dathomiru

Ponořte se do příběhu Dartha Maula a sledujte jeho kroky po cestě temné strany Síly. [více]

Aktuality

12. 08. 2019

Vychází první svazek komiksových příběhů nesmrtelného hrdiny Corta Malteseho

Námořník a dobrodruh Corto Maltese, neboli Corto Malťan, je jednou z klasických postav... [více]

14. 12. 2018

Mary Poppins se konečně vrací

S neobyčejnou chůvou po boku číhá za každým londýnským rohem špetka dobrodružství a trocha úžasu... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím